Zdrada

Czy mam wybaczyć zdradę żony i jak to zrobić?

Czy mam wybaczyć zdradę żony i jak to zrobić?

dołącz do dyskusji

 
Treść
 1. Powody zdrady
 2. Czy warto wybaczać?
 3. Jak wybaczyć i żyć dalej?
 4. Jak przywrócić relację?
 5. Porady psychologiczne

W społeczeństwie istnieje przekonanie, że mężczyźni są mniej wrażliwi, że rzadziej cierpią z powodu błędów i porażek miłosnych. W rzeczywistości przedstawiciele silniejszej płci nie mniej niż kobiety cierpią po prostu „lepiej się maskują”. Jednym z najtrudniejszych pytań dla mężczyzn jest pytanie, czy wybaczyć wybranemu fakt zdrady. Złożoność sytuacji polega na tym, że mężczyzna po prostu nie ma gdzie szukać rady: przyjaciele i towarzysze, a rodzice raczej nie zrozumieją, a nie dorosły mężczyzna skarży się matce na zachowanie swojej żony. Rosjanie nie są przyzwyczajeni do wizyt psychologów, więc są sami ze swoim nieszczęściem. W tym artykule postaramy się znaleźć wyjście i pokazać, jak się kontrolować i podjąć fatalną decyzję.

Powody zdrady

Do 2015 r. W Rosji mieszkał i pracował wybitny lekarz naukowy, Andriej Kirillovich Zaitsev, który poświęcił dużą część swojej pracy naukowej psychologii i społecznym aspektom małżeńskiego cudzołóstwa. Twierdził, że aż 59% kobiet jest przygotowanych psychicznie na zdradę wobec współmałżonka. Ale być gotowym na mentalne i przełożenie myśli na rzeczywistość to dwie różne rzeczy. Dane statystyczne z badań Zaitseva wykazały, że nawet 25,4% kobiet zmienia mężów. Innymi słowy, co czwarty. Jeśli ta liczba jest oburzona, zwróć uwagę na rzeczywistą liczbę zdrady mężczyzn - prawie 75%. Oczywiste jest, że liczby te wcale nie uspokajają człowieka, którego zmieniła jego ukochana, i dlatego pozwól nam zrozumieć motywy.

Kobieta jako całość charakteryzuje się wielkim uczuciem do rodziny, domu, kobiety rzadziej zrujnują swoje małżeństwa, rzadziej opuszczają swoich mężów na innego mężczyznę. A jednak czasami się zmieniają. Powody tego są. Według danych tego samego Andrieja Zaitseva kobiety rzadko utrzymują długoterminowe relacje „z boku” - tylko 20% zdrajców ma stałego kochanka, reszta ma „jednorazowy” zdradę.

Wśród powodów, dla których respondenci anonimowo wskazywali w ankietach podczas badania, najczęstszym jest nuda. Kobieta właśnie się znudziła i rutynowo. Relacje z mężem utraciły dawny romans, nie podziwiają jej codziennie i nocą, nie śpiewają serenad i nie popełniają pochopnych czynów w imię miłości. To zrozumiałe - małżonkowie przez długi czas. Jeśli mężczyzna nie docenia znaczenia romantycznych uczuć dla swojej żony, możliwe jest, że jedna z czterech takich żon nadal zdecyduje się na romans lub romans. To jest powód wskazany przez 22% kobiet.

Inne powody są uporządkowane w następującej kolejności:

 • niezadowolenie z seksu (ilość, jakość, emocjonalna treść stosunku płciowego) - 13,5%;
 • zdrada jako zemsta za zdradę męża - 10,5% płci pięknej;
 • nowa „prawdziwa” miłość, nowe uczucia - 5% kobiet;
 • afirmacja siebie, sposób na zwiększenie samooceny - 3% kobiet;
 • zbieżność okoliczności (stan upojenia alkoholowego, przelotny jasny romans na imprezie firmowej, w ośrodku) - 1,5% kobiet.

Zdaniem ekspertów istnieją szczególne warunki dla cudzołóstwa kobiet, które w większości nie są typowe dla silniejszej płci. Badania wykazały, że najczęściej kobieta zmienia się w następujących okolicznościach:

 • kobieta miała bogate doświadczenie seksualne przed ślubem, zmieniła wielu partnerów;
 • jej poziom wykształcenia jest wyższy niż jej małżonka;
 • kobieta jest niezależna finansowo od męża, ma dobrą pracę i normalny poziom dochodów (opcjonalnie karmi rodzinę);
 • kobieta rzadko widzi męża, niewiele się z nim komunikuje i nie ma wspólnych zainteresowań (hobby, muzyka, filmy);
 • kobieta jest zbyt młoda (poniżej 23 lat) lub przeszła przez 45 lat.

W każdym razie, czasami powód może być bardzo trudny do ustalenia - nie jest to oczywiste lub jest to symbioza kilku czynników ryzyka na raz.

Zanim zdecydujesz, czy wybaczyć, czy nie wybaczyć żonie, która zdradziła i zmieniła, powinieneś przynajmniej spróbować znaleźć przyczynę. Cóż, jeśli współmałżonek sam się wypowie, gorzej - jeśli będzie milczeć. W tym przypadku musisz myśleć sam, a te refleksje mogą nie być najprzyjemniejsze dla próżności. Jeśli umieścisz wszystko „na półkach”, to bardzo często istnieją warunki, które człowiek nieświadomie stworzył - kochał mało, nie obejmował i nie całował, nie podzielał jej zainteresowań i nie interesował się jej sprawami, nie przywiązywał wagi do uczuć seksualnych, wierząc, że Wystarczy mechaniczna kobieta dla przyjemności.

Nie jest konieczne szukanie przyczyny, aby przeszkadzać duszy i biczować się przez resztę życia. Jest to ważne dla mechanizmu przebaczenia.

Czy warto wybaczać?

W gorączce chwili, podczas gdy oburzenie i resentymenty kipią w środku, nie należy podejmować żadnych decyzji. Prawdopodobieństwo błędnej decyzji, której człowiek później pożałuje, jest zbyt wysokie. Istnieją dwie możliwości wyjścia: spakować rzeczy i szlachetnie uwolnić przestrzeń życiową, iść do nowego życia w poszukiwaniu nowej miłości lub pozostać w rodzinie i próbować wybaczyć małżonkowi. Pomyślenie może zająć trochę czasu - kilka dni, a może kilka miesięcy, a zatem najpierw musisz zdecydować, w jakiej sytuacji wygodniej będzie tym razem żyć.

To wszystko indywidualnie. Niektórzy wolą pozostać w domu i dumnie pozostać w milczeniu, inni idą do domku, do mamy, do przyjaciela w łóżeczku, aby pracować z muszlą. To jest twoje prawo. Wystarczy pomyśleć, że nikt nie przeszkadzał.

Wiele zależy od tego, jak zachowuje się sprawca, - jeśli kobieta, którą kochasz, żałuje, a teraz żałuje tego, co się stało, jeśli jest otwarta na dialog, łatwiej będzie się zgodzić. Zwykle kobiety po zdradzie naprawdę odczuwają silne poczucie winy i wstydu. Są osoby, które nadal nalegają na rację, obwiniając wszystko, co wydarzyło się w okolicznościach kochanka lub oszukanego męża („jest winny”). Z reguły unikają komunikacji po ujawnieniu zdrady

Jeśli żona jest absolutnie zdeterminowana, by pójść dalej w życiu z innym, to nie ma o czym myśleć - prawdopodobnie można uniknąć rozwodu.

Nie powinieneś zakładać, że człowiek, który jest gotów wybaczyć zdradę swojej ukochanej i pozostać z nią dalej, jest osobą o słabym charakterze. Tak, w jego otoczeniu jest wielu przyjaciół, którzy będą się spierać w ten sposób (a nawet z jego oczami), ale to rozwiązanie jest godne szacunku z każdej strony. Mężczyznom trudno jest zmienić swoje zwykłe życie, zwłaszcza jeśli małżeństwo trwa długo (są dzieci, wspólne pożyczki i kredyty hipoteczne, wspólni przyjaciele). Pragnienie uratowania rodziny może być silniejsze i to jest dobre. Wybaczając żonie, będzie okazywał szlachetność i hojność.

Najważniejsze jest to, że później nigdy nie powrócił do tego tematu, w każdym skandalu nie przypomniał sobie tego faktu swojej żonie. Jest wiele przykładów, kiedy rodzina, dzięki takim działaniom, mężczyznom udało się zachować, a stosunki w niej zostały dostosowane.

Najlepszą taktyką dla człowieka, który zdecyduje się wybaczyć, jest skuteczna metoda działania opracowana przez Maslowa. Krótko mówiąc, za każdą negatywną myśl o czynie żony, o jej osobowości, za każdy epizod użalania się nad sobą, powinny być co najmniej dwa aktywne działania w sensie twórczym. Przykład: kiedyś pomyślał: „Dlaczego ona jest taka ze mną? Cóż, dla niej to i tamto, i to i ona ... ”- pomogła starszemu sąsiadowi wyjąć śmieci, dobrowolnie umyła naczynia i pomogła dziecku odrabiać lekcje. Albo to: raz wyrzekł się swojej żonie za jej złe uczynki - dwukrotnie poszedł do swojej teściowej i pomógł w pracach domowych. Działa bez zarzutu. Pozytywna aktywność szybko wypiera stres emocjonalny.

Wybaczanie lub nie zależy od człowieka. Nikt tutaj nie jest jego doradcą. Tylko on może ocenić okoliczności, zważyć głębię swoich uczuć, gotowość żony do dialogu.

Jeśli mąż nie może zaakceptować rzeczywistości, zrozumieć motywów, usprawiedliwić działania kobiety dla siebie, jeśli bardziej logiczne jest dla niego zakończenie związku, to nie powinieneś zaczynać - życie po zdradzie może być trudnym testem dla obu, a skończy się niestety.

Jak wybaczyć i żyć dalej?

Jeśli zdecydujesz się uratować swoją rodzinę i wybaczyć współmałżonkowi, zdecydowanie powinieneś zacząć od poważnej i poufnej rozmowy. Nie trzeba usprawiedliwiać i obwiniać jej, wystarczy tylko podsumować swoje myśli na głos - „zrobiłeś to, to już się stało, ale ja też nie byłem wystarczająco uważny (sympatyczny, opiekuńczy, wierny itd.)”. Nie mów „ty”, mów więcej o tym, jak się teraz czujesz. Nazywaj rzeczy po ich nazwach własnych - „obraźliwe”, „trudne”, „przerażające”, „nieprzyjemne”. Ale podsumuj - kochasz ją, chcesz, żeby tam była.

Ważne jest, aby w konstruktywnym dialogu dowiedzieć się, czy relacje „z boku” są zakończone, co kobieta czuje i myśli o tym. Milczenie nie jest najlepszym rozwiązaniem, różnica między małżonkami będzie rosła i rozprzestrzeniała się.

Zasada sformułowana przez znaną psycholog Polinę Gaverdovskaya pomoże wybaczyć twojej żonie: „Nikt na świecie nie jest zobowiązany do spełnienia twoich oczekiwań”. Zastosuj to do siebie i swojej żony. Uznaj to za osobną osobę, a nie za aplikację dla ukochanej. Pomoże to podjąć decyzję w odniesieniu do partnera.

Spróbuj spojrzeć na sytuację jako outsider. Wyobraź sobie oglądanie filmu, którego postacie (oboje) znajdują się w określonej sytuacji. Zobacz, jak zachowa się „twoja” postać. Jeśli zacznie krzyczeć i pędzić, rozdzierając wszystko i klepiąc żonę w twarz, to nie powinieneś ponownie nawiązać związku. Wewnętrzna agresja wyjdzie raz, ponieważ, jak wszystkie tajemnice, staje się widoczna.

Nie pozwalaj na brzydkie skandaliczne sceny. Nie bądź poniżany i nie upokarzaj swojego partnera. Wszystko już się wydarzyło, obelgi tutaj nie mają nic do zmiany, ale możesz jeszcze bardziej upaść w oczach swojej żony, a także własnej.

Zgadzam się z żoną na temat zasad późniejszego życia - nie pamiętasz cudzołóstwa (choć oczywiście nie zapomnisz o tym), nie powtarza takich działań. Nigdy nie mów nikomu, co się stało, nigdy jej nie wyrzuty, nigdy nie przypomina ci, co się stało.

Przebaczenie nie przychodzi natychmiast. Jest to stopniowy, powolny i żmudny proces.

Jak przywrócić relację?

Nie myśl, że po pojednaniu żona zrobi wszystko sama, a związek znów będzie piękny. Tak się nie stanie. Musimy wspólnie pracować nad przywróceniem rodziny, nie ma innych opcji. Co to znaczy? Oznacza to, że musisz zmienić swoje codzienne życie. Wcześnie jest wracać do domu z pracy, rzadziej pić piwo z przyjaciółmi i poświęcać więcej czasu mojej żonie - iść z nią do kina, do teatru, po prostu iść wieczorem przed pójściem spać. Pamiętaj, aby wziąć na siebie część obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci. To oni mają magiczną zdolność kształtowania postawy matki wobec człowieka, którego cenią i kochają. Jeśli nie jesteś na to gotowy, nawet nie próbuj wyrzucić całej odpowiedzialności za związek na głowę winnej żony.

Weź pod uwagę wyżej opisaną praktykę Maslowa, która prawdopodobnie pomogła ci w pierwszych dniach i tygodniach po osobistym dramacie w służbie u was dwóch. Twórz wspólnie kreatywne czynności - wspólnie naprawiaj kuchnię, próbuj urozmaicić swoje życie miłosne.

Wyklucz z kręgu społecznego „doradców” - znajomych i krewnych, którzy „wiedzą” i cały czas starają się „wlać sól na rany” własnymi. Twoje życie i rodzina są twoje i nie powinieneś próbować ich na ramionach.

Porady psychologiczne

Co można zrobić, jeśli żona się zmieniła, trudno powiedzieć.Odpowiedź zależy od tego, jak wychował się mężczyzna, w jakiej rodzinie dorastał, jakie przykłady widział jego rodziców, jakie książki czytał. Ale z listą tego, czego nie można zrobić, każdy człowiek w tej sytuacji musi zostać zaznajomiony, aby nie pogorszyć sytuacji.

 • Zażywaj alkoholowe „znieczulenie”. Ból psychiczny wzrasta proporcjonalnie do ilości alkoholu, pamiętaj o tym w najtrudniejszych chwilach.
 • Aby zdewaluować wszystkie kobiety, stać się cynicznymi wobec nich. Niezależnie od tego, czy wybaczyłeś swojej żonie, czy nie - inne kobiety nie są winne niczego. Pomyśl o żonach dekabrystów, Julii, setek tysięcy radzieckich kobiet, które czekały na mężów z przodu. Negatywny nastrój zmniejszy się.
 • Upokorzyć żonę. Nie ma znaczenia, czy wyjeżdżasz, czy zostajesz, szanuj ją tak jak ty. Nie poniżaj i nie dyktuj warunków.
 • Rozpuść ręce, nawet jeśli naprawdę chcesz uderzyć w drugą połowę. Ani honor, ani godność człowieka w uniwersalnym ludzkim sensie tego słowa nie dodadzą wam tego.
 • Aby przeciwstawić się dzieciom żony (lub byłej żony), rodzicom, wspólnym przyjaciołom, aby stworzyć negatywną opinię o niej. Nikt nie musi wiedzieć tylko o was dwóch. Niech wszystko pozostanie twoją tajemnicą.
 • Nie trać poczucia własnej wartości, jeśli nie możesz uratować małżeństwa lub nie ma nic do uratowania.

Nie zawsze to, co się stało, jest dla ciebie złe. Możliwe, że wkrótce spotkasz zupełnie inną osobę, z którą będziesz szczęśliwy do końca życia.

O tym, czy wybaczyć zdradę czy nie, patrz poniższy film.

Napisz komentarz
Informacje podane w celach informacyjnych. Nie należy samoleczyć. Dla zdrowia zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Moda

Piękno

Związek