Rozwód

Jak przetrwać rozwód?

Jak przetrwać rozwód?

dołącz do dyskusji

 
Treść
 1. Psychologiczne stadia powrotu do zdrowia
 2. Jak przetrwać kobietę rozwodową?
 3. Jak odzyskać mężczyznę?
 4. Jak pokonać depresję?
 5. Co lepiej nie robić?
 6. Życie po rozwodzie
 7. Porady psychologa

Rozwód jest zawsze trudną, traumatyczną sytuacją. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni doświadczają rozpadu rodziny jest dość bolesne. Oczywiście wiele zależy od tego, jak ważny był związek dla partnerów, którzy zainicjowali separację, jakie wydarzenia poprzedziły decyzję o rozwodzie.

Psychologia rozwodów przypomina pod wieloma względami psychologię utraty, straty. A stan osoby zmieni się zgodnie z określoną sekwencją psychologiczną. Przetrwanie rozwodu będzie łatwiejsze, jeśli dokładnie wiesz, jak złagodzić swój stan emocjonalny.

Psychologiczne stadia powrotu do zdrowia

Rozwód zmienia życie człowieka, więc jego stan psychiczny jest oceniany według kryteriów, które mają zastosowanie do osób, które straciły bliską osobę z powodu tragedii, śmierci, choroby. Psychologia strat ma pełne zastosowanie do byłych małżonków z kilku powodów:

 • istnieje wewnętrzna „próżnia”;
 • zmieniające się tempo i rytm życia;
 • zmieniają się codzienne czynności i nawykowe czynności;
 • pojawia się użalanie się nad sobą.

Po zerwaniu rzeczy zmieniają się dla obu partnerów. Trudno to zaakceptować z powodu strachu, braku wiedzy, nieoczywistości w najbliższej przyszłości. Główne pytanie brzmi: co się stanie dalej.

Niezależnie od przyczyn, które doprowadziły do ​​zakończenia związku małżeńskiego, osoba przechodzi kilka etapów adaptacji do nowych warunków. Jeśli rozwód spowodował ból, żal, wtedy nastąpi kilka etapów zdrowienia. Przekaż je kolejno jeden po drugim.

 • Całkowite zaprzeczenie. Osoba nie wierzy, że to, co się dzieje, jest rzeczywistością. Wszystko wydaje się dzielić nie z nim, ale z kimś innym, jak we śnie, a nie w rzeczywistości. Stan jest bliski mechanizmowi szokowemu - rzeczywistości nie można postrzegać tak, jak jest. Szok, który musisz znieść.
 • Boli i przeraża. Ten etap, kiedy szok, który służył jako znieczulenie, wycofuje się. Problem i sytuacja spada. Ból odczuwany jest nawet na poziomie fizycznym - ktoś ma ból w przestrzeni klatki piersiowej, głowa pęka, a u niektórych osób stare choroby stają się bardziej ostre, pojawiają się bóle stawów, mięśni i somatyczne. Na tym etapie osoba nie widzi przyszłości, nie wie, gdzie iść, co robić, a to inspiruje prymitywny strach. Na szczęście ten bolesny etap trwa zwykle nie tak długo, a zmysły przekształcają się w coś innego.
 • Złość i nienawiść. To nieprzyjemna, a nawet paskudna, ale nieunikniona transformacja. Ból i strach zamieniają się w gniew. Jest zniewaga, ściśle zmieszana z gniewem, a czasami z nienawiścią. Na tym etapie możesz zachorować, położyć się z wysoką gorączką, zapaleniem płuc, ostrą chorobą zapalną dowolnego organu, jeśli nienawiść jest zbyt silna.
 • Przebaczenie i nadzieja. Osoba częściowo wybacza i usprawiedliwia partnera, znajduje uzasadnione wyjaśnienie swojej pozycji. Gniew mija, ale pojawia się poczucie winy i nadziei - nagle wraca, żałuje swojej decyzji. Najgorsze, co możesz zrobić na tym etapie, to zacząć szukać spotkań z byłym partnerem małżeńskim. Trudno jest zatrzymać człowieka: inspiruje go perspektywa pozbycia się bólu i żalu za jednym zamachem, po prostu przez przywrócenie związku małżeńskiego. Człowiek traci samokrytycyzm, samokontrolę, staje się pomysłowy i bardzo energiczny.

Na tym etapie wielu biegnie do wróżbitów i magów, zaczyna iść do kościoła i kładzie świece na spotkanie z byłym partnerem. W większości przypadków takie podejście nie działa. I osoba przechodzi do następnego etapu.

 • Depresja, spadek. Jest to całkowicie naturalny stan po aktywności emocjonalnej i pracy wykonanej na poprzednim etapie. Jest recesja, człowiek czuje się w otchłani samotności, czuje się przegrany, niepotrzebny, winny wszystkiego. Można zaobserwować klasyczne objawy zaburzenia depresyjnego: nie masz ochoty na jedzenie, wstawanie i chodzenie do pracy, podczas gdy nie ma ochoty na spotkanie z kimś, brakuje celów, aspiracji i radości. Osiągnąwszy najniższy punkt upadku w emocjonalnym szczycie, osoba zamarza, zamarza i powoli zaczyna się wspinać - zaczyna się kolejny etap.
 • Samoanaliza. W drodze z dołu człowiek wygląda tak, jakby patrzył na siebie z boku - tak zaczyna postrzegać rzeczywistość taką, jaka jest. Zły na nią nie jest już siłą, ból jest stłumiony, gniew już nie istnieje. Cóż, jeśli nie ma obrazy, ale częściej jest ona obecna w środku, ukryta i ukryta. Na tym etapie uwzględniono możliwość planowania przyszłości. Człowiek może rozstać się z urazą, strachem i znaleźć sposoby na dalsze uporządkowanie swojego życia: wybiera, co robić, zmienia swoje hobby, nawiązuje nowe przyjaźnie, zaczyna wychodzić w świat, ale jest bardzo przestraszony i nieufny, ryzykując w każdej chwili ponownie „tracąc wysokość , Wpadnij w depresję i zacznij się podnosić.
 • Akceptacja Ten etap jest ostateczny. Osoba w pełni akceptuje i rozumie spełnione okoliczności. Nie odczuwa złości i gniewu, pożegnał się z zniewagą, prawie odzyskał zranioną próżność, miał plany, nadzieję na osobiste szczęście, samorealizację.

Odzyskiwanie i odzyskiwanie, nie pozostawiając duszy obrażeń na całe życie, pomoże tylko w systematycznym doświadczeniu każdego etapu. Na każdym z nich na pewno spotkają się ludzie, którzy przekonają cię do „plucia” na wszystko, rozweselają i żyją w pełni. Ale ważne jest, aby doświadczyć wszystkiego bez wyjątku. Nowe relacje nie powinny się rozpoczynać, zanim nie przejdą etapu pełnej adaptacji, aby nie popełnić kolejnego dużego błędu.

Wszystkie ważne decyzje, które należy podjąć na jednym lub drugim etapie powrotu do zdrowia, będą podyktowane i wywołane jedynie uczuciami charakterystycznymi dla sceny. Jeśli ktoś znajduje się na etapie gniewu, to nowy związek lub działania wobec byłego partnera będą agresją, nienawiścią i zemstą. Jeśli jest na etapie depresji, wszystkie decyzje będą próbą uspokojenia samotności, ale nie przyniosą rezultatów, ponieważ samotność jest wciąż w środku.

Tylko pełna akceptacja i przebaczenie sprawia, że ​​osoba opuściła ciemny okres swojego życia. Człowiek jest gotowy pozbyć się przeszłości i przejść dalej.

Jak przetrwać kobietę rozwodową?

Kobiety zwykle wychodzą z kryzysu emocjonalnego dłużej niż mężczyźni. Wynika to ze specyfiki psychiki płci pięknej. Dla nich rozwód jest wielkim stresem, ponieważ przywiązują większą wagę do relacji niż mężczyźni. Każdy etap powrotu do zdrowia może być znacznie rozciągnięty, jeśli kobieta jest choleryczna lub melancholijna. Nie traćcie ducha i trudno będzie go uniknąć w niektórych miejscach.

Najtrudniejsze dla kobiet są takie etapy jak nadzieja i depresja. Podczas burzliwej aktywności kobieta jest zdolna do wszelkich nonsensów, o których wtedy z pewnością będzie żałować. Na etapie depresji i upadku ważne będzie przetrwanie, czyli zmuszenie się do jedzenia, pójścia pod prysznic i do pracy.

Sytuację komplikuje poczucie winy - kobiety często dręczą się nawet za to, czego nie popełniły. Jest to ułatwione przez obecność niedokończonych uczuć dla byłego małżonka, ponieważ jeśli miłość nie przeszła, trudniej jest zaakceptować każdy z etapów zdrowienia.Kobieta może przetrwać rozwód bezboleśnie tylko wtedy, gdy to ona ją zainicjowała, a ona nie poszła do „pustki”, ale do konkretnego człowieka, który jest teraz dla niej i dla całego świata.

Istnieją również niuanse w okolicznościach rozwodu.

 • Po zdradzie. Rozwód po cudzołóstwie małżonka jest pokrzywdzony. Kobieta jest przytłoczona oburzeniem: zdradzili ją, niesprawiedliwie potraktowali ją. Zdrada jest uważana za zdradę. Psychologiczne praktyki przebaczenia, których jest sporo, pomogą przetrwać okres po rozwodzie. Ważne jest, aby wybaczyć byłemu mężowi, puścić jego obrazę. Po etapie adopcji musisz się uspokoić i zacząć aranżować własne życie.
 • Z dzieckiem. Rozstanie z obecnością małżonków dzieci jest zawsze trudniejsze dla kobiety, ponieważ to ogromny ciężar spoczywa na odpowiedzialności za przyszłość dziecka. Istnieje publiczny dogmat, w którym stwierdza się, że dziecko potrzebuje zarówno matki, jak i ojca. Ale nie ma potrzeby biologicznej ojca, o czym wyraźnie świadczy natura, w której bardzo niewiele samców ssaków pozostaje blisko potomstwa po jego urodzeniu. Kobieta z małym dzieckiem po rozwodzie, ważne jest, aby nie tylko nauczyć się żyć samotnie (bez mężczyzny w życiu codziennym), ale także żyć bez patrzenia na innych. Jeśli jest dziecko, kobieta nie jest już uważana za samotną. Dzieci często pomagają w przetrwaniu rozwodu, ponieważ rozkojarzone ich potrzebami i czynnościami, kobieta sprawniej doświadcza trudnych etapów powrotu do zdrowia po stracie.

Ważne jest, aby wiedzieć, że nie można zapomnieć o mężu, jak chcą niektóre panie. Kobieta zapamięta tę osobę przez całe życie, ponieważ jest częścią jej osobistej historii i biografii. Dlatego po akceptacji warto zastanowić się nad możliwościami współpracy z pierwszym, zwłaszcza jeśli jest dziecko. Niepełnosprawni małżonkowie są czasami doskonałymi partnerami w sprawach rodzicielstwa i biznesu.

Jak odzyskać mężczyznę?

Cechy psychiki mężczyzn są mniej obsesją uczuć i emocji oraz większą koncentracją na własnej przyszłości. Najtrudniejsze dla mężczyzn są etapy szoku i bólu.

Pierwszy i drugi etap wyjścia z sytuacji jest dla nich pełen opieki, ucieczki przed alkoholem, narkotyków. Ważne jest, aby tego uniknąć w początkowej fazie - wtedy etapy będą płynąć łatwiej i bardziej miękko. Nie myśl o swojej żonie, jeśli rozwód nastąpił z jej inicjatywy, nie zadziała. Musisz tylko kontrolować swoje myśli i kierować je w pozytywnym kierunku.

Po rozwodzie mężczyzna pilnie szuka swojego miejsca w życiu, przecenia system wartości, analizuje i „wymienia” swoje nieudane życie rodzinne. Samedyzm rzadko charakteryzuje męski płeć - są bardziej entuzjastycznie nastawieni do etapów gniewu i irytacji, ponieważ są naturalnie bardziej agresywni. Łatwiej jest obwiniać żonę.

Poszukiwanie nowej miłości, w którą niektórzy upadają już po uwolnieniu gniewu, zwykle nie przynosi ulgi. Intryga i nieformalni partnerzy - opcja zemsty, ale dusza tego nie stanie się łatwiejsza. Mężczyzna otrzyma pomoc w radzeniu sobie z osobistą pracą dramatyczną i nowym hobby, komunikacją z przyjaciółmi, ale w żadnym wypadku nie zniknie.

Aby negocjować z byłą żoną o dzieciach, brać udział w ich życiu dopiero po etapie akceptacji i przebaczenia.

Jak pokonać depresję?

Czy stan recesji i depresji będzie patologiczny, zależy od indywidualnych cech danej osoby. Wrażliwi, infantylni, zależni ludzie, dla których samo istnienie rodziny jest niezwykle ważne, mogą równie dobrze stać się pacjentami szpitala psychiatrycznego, jeśli nie zdołają się zjednoczyć i poradzić sobie ze stanem depresyjnym. Posiadacze silniejszej psychiki zazwyczaj pokonują okres z mniejszymi stratami.

Jeśli depresja występuje wyłącznie jako reakcja na utratę, eksperci mówią o depresji psychogennej. Nie potrzebuje leków, ale tylko wtedy, gdy nie trwa dłużej niż dwa tygodnie.Jeśli stan jest opóźniony, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem - ryzyko utraty chwili, gdy stan ostry staje się przewlekły, jest wysokie.

Gdyby istniały przesłanki dla zaburzeń psychicznych, o których dana osoba zwykle nie wie nic, depresja może rozwinąć się wraz ze znacznymi zmianami w poziomach hormonów, uszkodzeniami struktur mózgu. Warunek ten nazywany jest endogenny. Wymaga opieki medycznej.

Depresja często rozwija się u kobiet, ale jest trudniejsza do leczenia u mężczyzn. Męska natura nie pozwala płakać, wyrażać emocji. Mężczyźni są bardziej powściągliwi, więc „kierują” swoimi uczuciami i urazami tak głęboko, że tylko wykwalifikowany psychoterapeuta może je usunąć. Mężczyźni często zaprzeczają obecności depresji, odnoszą się do złego nastroju, zmęczenia. Często przekształcają się w przewlekłą chorobę psychiczną.

Samo wyjście z depresji jest często niemożliwe - kobieta i mężczyzna potrzebują wsparcia bliskiego przyjaciela, dziewczyny, krewnego. Nie możesz się wycofać i ograniczyć swojej komunikacji ze światem, nie możesz milczeć - ważne jest, aby powiedzieć swoje uczucia „pomocnikowi” - słuchaczowi. Przemówienie pomoże szybko dojść do etapu adopcji, wspomniane obawy nie są tak duże, a uraza w mowie przemawia i odchodzi.

Na etapie depresji ważne jest, aby zaplanować swoje życie w jak największym stopniu: każda godzina powinna być zaplanowana. Praca, czytanie, chodzenie z psem, zajęcia z dzieckiem, chodzenie do sklepu - musisz wszystko zaplanować w najdrobniejszych szczegółach. Bez względu na to, jak bardzo chcesz się żałować i zostać dłużej w łóżku, płakać i patrzeć w pewnym momencie, musisz się podnieść na czas, zmyć, przygotować się do pracy.

Nie naruszaj swojego planu, bez względu na to, co się stanie. Jest to ważne dla stworzenia przestrzeni, w której wszystko jest jasne i przewidywalne kilka kroków do przodu. Tego właśnie brakuje osobie z zaburzeniami depresyjnymi.

Im więcej jest przypadków, tym mniej czasu pozostanie na negatywne myśli. Jeśli nie możesz zmusić się do zrobienia czegokolwiek, a ten stan trwa dłużej niż dwa tygodnie, powinieneś skontaktować się z psychoterapeutą lub psychiatrą, aby przepisać odpowiednią terapię.

Aby pokonać depresję, ważne jest, aby osoba nauczyła się doceniać, kochać i szanować samego siebie. Przede wszystkim należy porzucić użalanie się nad sobą. Jeśli możesz, musisz wziąć urlop i pójść nad morze, słońce, góry lub wybrać się na wizytę.

Co lepiej nie robić?

Odpowiedź na to pytanie można sformułować za pomocą kilku zasad, zgodnie z którymi pożądane jest, aby rozwiedzeni małżonkowie drukowali i wieszali w widocznym miejscu.

 • Ani kobiety, ani mężczyźni po rozwodzie nie powinni napełniać góry napojami alkoholowymi. Tymczasowo dają złudzenie ulgi, ale gdy osoba jest pod wpływem alkoholu, psychika nie przetwarza informacji o rozwodzie, nie ma postępu od etapu do etapu. Zatem alkohol jest właściwym sposobem nie tylko na alkoholizm, ale także na przedłużenie cierpień, czyniąc je nie do zniesienia. Substancje odurzające działają w ten sam sposób.
 • Nie pozwól sobie i innym żałować siebie. „The poor guy” i „luckless” - nie chodzi o ciebie. Żal sobie samego lub cudzego zgłoszenia jest pewną drogą do czarnej i beznadziejnej depresji.

Dla każdej żałosnej myśli o twojej osobie musisz natychmiast wybrać motywujący pomysł. Musimy starać się, aby działania przynosiły radość innym. Takie podejście pomoże odzyskać poczucie własnej wartości.

 • Nie karcić byłego partnera i rozpowszechniać na jego temat negatywnych informacji. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do intymnych aspektów życia osobistego, niektórych tajemnic, które były mąż lub była żona chciałby zachować w tajemnicy. Zniewaga minie jeden raz i nadejdzie pełna akceptacja. Ale reputacja zostanie nadszarpnięta z powodu nieprzyjemnych stwierdzeń na temat partnera, a przy pierwszym trudno będzie budować partnerstwa w przyszłości. Szacunek godny obu, niezależnie od powodów rozwodu.
 • Nie musisz być poniżany, nie powinieneś próbować zwrócić partnera za wszelką cenę. Około 15% par po rozwodzie po pewnym czasie ponownie się zbiega. Ale nie warto mieć nadziei na coś takiego, a tym bardziej, że nie należy ścigać pierwszego (byłego), wysłać mu (jej) 300 wiadomości dziennie, także w nocy.

Nie musisz żądać „poważnej rozmowy”, obiecuj, że schudniesz, ładniej, zrób wszystko, czego potrzebuje. Osoba ma prawo być sobą, a nie tymi, których druga osoba chce zobaczyć. Musisz zachować szacunek dla siebie.

Życie po rozwodzie

U kobiet, według statystyk, wyjście ze stanu po rozwodzie trwa od 1 do 2 lat. Mężczyźni radzą sobie z doświadczeniami i decydują się zacząć żyć na nowo wcześniej: po sześciu miesiącach lub trochę więcej. Konsekwencje rozwodu są zazwyczaj rzadko negatywne. Jeśli związek był bolesny, patologiczny, to rozwód jest dobry. Pozostaje tylko trochę poczekać, zrealizować to i żyć dalej.

Dostosuj swoje życie osobiste po rozwodzie jest zazwyczaj możliwe w ciągu 2-3 lat, niektóre - wcześniej. Według statystyk do 75% kobiet w wieku od 20 do 30 lat powraca do związków małżeńskich lub cywilnych, do 52% kobiet w wieku od 30 do 40 lat, a nawet do 20% kobiet w wieku 40 lat i starszych. Mężczyźni są bardziej poszukiwani - nawet 95% rozwiedzionych mężczyzn tworzy nowe rodziny bez względu na wiek.

Najważniejszą rzeczą jest nie bać się samotności, nie obwiniać siebie i nie obrażać swojego byłego partnera. Ułożenie życia jest zawsze łatwiejsze dla tych, którzy myślą łatwo i pozytywnie.

Porady psychologa

Psychologom zaleca się, aby po rozwodzie poświęcili trochę czasu, nie jako okres katastrofy i upadku, ale jako początek nowych możliwości, które wcześniej były niedostępne, niewykonalne. Teraz wszystkie horyzonty są otwarte - możesz wybrać dowolne i zacząć iść w kierunku celu.

Małżeństwo jest ważną częścią życia człowieka. Ale przecież nie całe życie to przyjaźń. Są cele, kreatywność i osiągnięcia zawodowe, podróże i kontakty towarzyskie, dzieci i radość z ich wzrostu. Wielu żyje szczęśliwym i spełniającym życie bez małżeństwa. Po zrozumieniu tego łatwiej będzie zaakceptować rozwód z myślą, że życie się nie skończyło.

Wiek nie powinien być czynnikiem stresu - po 40 latach i po 50 roku rozwód, choć bolesny, daje wszystkie takie same korzyści jak rozwód po 25 latach. Najważniejsze - nie bój się żyć i nie obwiniaj się.

Napisz komentarz
Informacje podane w celach informacyjnych. Nie należy samoleczyć. Dla zdrowia zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Moda

Piękno

Związek