Rozwód

Jak zdecydować się na rozwód i bezbolesne rozstanie?

Jak zdecydować się na rozwód i bezbolesne rozstanie?

dołącz do dyskusji

 
Treść
 1. Przyczyny rozstania
 2. Dlaczego trudno jest podjąć decyzję?
 3. Jak zdecydować o rozwodzie?
 4. Jak się bezboleśnie zerwać?
 5. Porady psychologiczne

Relacje w małżeństwie rozwijają się czasem według destrukcyjnego scenariusza. W tym przypadku, prędzej czy później, osoba staje przed problemem rozwodu. Ale decyzja o tym nie jest tak łatwa - lata spędzone razem, dzieci, ogólne pożyczki i obowiązki. Decydując się na rozwód, ważne jest, aby prawidłowo postawić „diagnozę”, a wtedy pytanie, jak podjąć decyzję o rozwodzie, nie wydaje się nie do rozwiązania.

Przyczyny rozstania

Formalnie małżeństwa rozpadają się z różnych powodów: mąż zrobił kochankę, kobieta kochanka, małżeństwo stało się przestarzałe i nie było wspólnych interesów, duchowej i fizycznej intymności, skandale stały się częste. Ale za każdym takim formalnym powodem są prawdziwe przyczyny, które prowadzą do cudzołóstwa, do innych partnerów niewłaściwego postępowania. Jeśli przyczyny pozostają niezauważone, jeśli są celowo ignorowane, a nie rozwiązywane, jeśli decyzja jest niemożliwa, związek zaczyna się rozwijać w destrukcyjny sposób. W nim partnerzy nie mogą być z definicji szczęśliwi, z czasem konflikt wewnętrzny nasila się, napięcie rośnie, zbawienie małżeństwa staje się niemożliwe.

Nawet jeśli ludzie nadal są razem, wpływają na ich zdrowie, a dzieci są pierwszymi, które cierpią w takich rodzinach.

Jest tylko jedno wyjście z niszczycielskiej rodziny: rozwód. Aby się nie mylić, musisz dokładnie znać oznaki zniszczenia relacji. Fakt, że twój związek stał się toksyczny, niektóre charakterystyczne znaki wskazują na niebezpieczne.

 • Coraz częściej czujesz, że tracisz siebie, doskonale rozumiesz, że jesteś manipulowany, ale nie możesz nic z tym zrobić.
 • Wydajesz zbyt dużo energii, siły i nerwów na zachowanie relacji - nie daje to ci możliwości pełnego komunikowania się z innymi, pracy z całym poświęceniem.
 • Zależysz od nastroju i pragnień partnera emocjonalnie i fizycznie.
 • Problemy twojej bratniej duszy stają się twoje, rozwiązujesz je zamiast własnych problemów, ze szkodą dla siebie.
 • Boisz się pojawić przed swoim partnerem w teraźniejszości, tak jak jesteś, ponieważ boisz się, że zostaniesz przez to odrzucony. Często krytykuje się Cię w ważnych sprawach i drobnych sprawach (od pracy po wybór koloru ubrania).
 • Twoje życzenia nie są brane pod uwagę, nie są nawet zainteresowane, nie są brane pod uwagę. Bez szacunku, jesteś obrażany, poniżany. Twoje potrzeby (nawet naturalne) nie są brane pod uwagę.
 • Nie masz całkowicie przestrzeni osobistej (hobby, przyjaciele, czas wolny).
 • Jesteś poddawany przemocy (fizycznej, psychicznej, ekonomicznej).

Jeśli znajdziesz co najmniej dwa zbiegi okoliczności na tej liście i rozpoznasz siebie, powinieneś po prostu zaakceptować fakt, że twoje relacje rodzinne są destrukcyjne bez żadnych dodatkowych emocji.

Nadszedł czas, aby się ich pozbyć, jeśli nie można czegoś zmienić. Dodatkowe czynniki, które tylko pogarszają sytuację, można uznać za następujące okoliczności:

 • małżeństwo było pospieszne, decyzja nie była dobrze przemyślana;
 • duża różnica wieku między mężem a żoną;
 • status społeczny partnerów jest bardzo różny;
 • poziom wykształcenia partnerów jest inny;
 • różne cele i aspiracje, poglądy na życie;
 • partnerami są przedstawiciele różnych narodowości, kultur i religii.

Ważne jest, aby znaleźć prawdziwy powód, dla którego relacje stały się destrukcyjne. Prawdziwe przyczyny to:

 • brak wspólnych celów;
 • brak związku emocjonalnego i seksualnego;
 • uzależnienie od alkoholu, narkotyków;
 • przemoc wszelkiego rodzaju (tyran jest nie tylko fizyczny).

W życiu każdej rodziny mogą wystąpić okresy kryzysów - w żadnym wypadku nie należy ich mylić ze zniszczeniem. Kryzys jest zjawiskiem przejściowym spowodowanym przez ostatnie okoliczności, przyczyny. W tym przypadku obaj partnerzy są na ogół skłonni do kompromisu i dialogu.

W stanie zniszczenia przynajmniej jeden z partnerów uważa, że ​​wszystko idzie dobrze, że nie warto niczego decydować, zmieniać, odmawiać postrzegania rzeczywistości taką, jaka jest.

Możesz odróżnić kryzys od destrukcyjnych relacji patologicznych, odpowiadając szczerze na kilka pytań.

 • Czy większość niejednoznacznych lub kontrowersyjnych sytuacji w rodzinie staje się konfliktem (a nawet walką)?
 • Opłaty i obelgi stały się normą? Czy przekleństwa brzmią częściej niż łagodne słowa?
 • Czy partner często pamięta błędy innej osoby, obwinia go, wstydzi go?
 • Czy jest szacunek dla twoich słów, opinii, potrzeb?
 • Czy twój partner wspiera twoje pragnienie rozwoju osobistego?
 • Czy wszystko jest w porządku w twoim związku seksualnym?

Czasopisma i fora dla kobiet są pełne porad, jak „oszczędzać małżeństwo za wszelką cenę”. W przypadku destrukcyjnych stosunków małżeńskich zachowanie małżeństwa jest niebezpieczne dla życia, zdrowia i rozwoju dzieci. Rozwodu w większości przypadków nie można uniknąć, jeśli:

 • małżeństwo opiera się na ofierze jednego z partnerów (jeden poświęca siebie i swoje życie, plany, interesy dla dobra drugiego);
 • napaści, wykorzystywanie seksualne, zastraszanie;
 • jeden z partnerów pije lub używa substancji odurzających, odmawiając uznania jego choroby i leczenia;
 • w rodzinie jest kult osobowości i tyranii (jeden z partnerów tłumi drugi, pozbawia prawa do mówienia, opinii, decyzji, zabrania komunikowania się z przyjaciółmi i krewnymi, ściśle kontroluje wszystkie sprawy i wydatki finansowe drugiej strony);
 • rodzina zgromadziła wiele opuszczonych, nierozwiązanych sytuacji konfliktowych, podczas gdy nie ma życia intymnego;
 • jeden lub obaj partnerzy nie chcą pracować nad utrzymaniem relacji;
 • istnieje patologiczna, bezpodstawna zazdrość paranoiczna lub maniakalna, zazdrosny partner stanowczo odmawia wyleczenia przez psychoterapeutę lub psychiatrę, nie uznając faktu jego choroby;
 • rodzice nie mogą dojść do powszechnej opinii na temat wychowania dzieci.

Na tej liście, jak widać, nie ma żadnych zmian. Jest wiele par, które z trudem, ale pewnie przeszły przez to, wybaczyły i utrzymały rodzinę, stosunki w niej stały się lepsze. W razie potrzeby problemy te są wzajemnie rozwiązywane bez konieczności rozwiązania małżeństwa. Aby ułatwić Ci „postawienie dokładnej diagnozy”, odpowiedz sobie szczerze na jeszcze jedno ważne pytanie: „Czy wyeliminowano przyczynę nieporozumień i nieporozumień?”. Odpowiedz nie teoretycznie, ale w odniesieniu do twoich okoliczności (teoretycznie uzależnienie od narkotyków jest uleczalne, a alkoholicy stają się przykładami, w praktyce są to pojedyncze przypadki).

Jeśli przyczyna zniszczenia jest nieusuwalna tu i teraz, nie myśl, że można ją wyeliminować później.

Zrób werdykt i zacznij działać, aby ocalić siebie, swoje życie i psychikę swojego dziecka, jeśli takie istnieje.

Dlaczego trudno jest podjąć decyzję?

Rozwód nie jest tylko drugą pieczęcią w paszporcie ani upokarzającym postępowaniem prawnym dotyczącym podziału majątku i dzieci. Jest to przede wszystkim trauma (niezależnie od tego, kto zainicjował rozpad małżeństwa). Psychologowie słusznie porównują separację z utratą bliskiej osoby (śmierć). Rozwód jest doświadczany jako strata, dlatego bardzo trudno jest przejść do dobrej wiary w takich doświadczeniach.

Każda osoba ma pewien udział w strachu o własną przyszłość, ponieważ rozwód zmieni jej teraźniejszość.Podczas gdy kobieta jest mężatką, stara się nie myśleć o tym, jak wiele rozwiedzionych kobiet w poszukiwaniu nowego osobistego szczęścia pozostaje sama lub spotyka się z partnerami, którzy są o wiele gorsi od poprzedniego. Zamężna kobieta - pewien status społeczny, jego strata wydaje się haniebna, haniebna.

Mężczyźni bardziej boją się porzucenia niż wszczęcia rozwodu, ponieważ ważne jest, aby zwyciężyli z każdej sytuacji. Obawa o własne poczucie własnej wartości, w tym w oczach innych, a także ich niechęć do zmiany zwykłego komfortowego przebiegu wydarzeń, często uniemożliwiają im podjęcie decyzji o rozwiązaniu przestarzałego małżeństwa.

Rozwód będzie wymagał mobilizacji zasobów krajowych, zmian w stylu życia wszystkich uczestników procesu, przyszłość nie jest oczywista, niejasna - to główny czynnik odstraszający. Ale w przypadku zniszczenia, gdy rozwód jest jedyną rozsądną decyzją, aby wyjść z osobistego i rodzinnego kryzysu, należy zwrócić uwagę na drugą stronę - osobistą wolność, jaką daje rozwiązanie.

Jak zdecydować o rozwodzie?

Zwykle okazuje się błędne koło: decydujemy się na rozwód - boimy się konsekwencji - zmieniamy zdanie i uzasadniamy naszą odmowę (tymczasową). I tak przez lata. Prędzej czy później będziesz musiał przerwać ten krąg na każdym etapie: po podjęciu decyzji, czy rozwód jest konieczny, powinieneś zabronić sobie myśleć o konsekwencjach lub wyobrazić sobie tylko pozytywne aspekty rozwiązania małżeństwa. Po złożeniu wniosku nie próbuj uzasadniać swoich wątpliwości.

Jeśli zmienisz zdanie, związek patologiczny nie polepszy się, kryzys się pogorszy. Szczególnie trudno jest zdecydować, czy nadal masz uczucia.

Pozostawanie z nimi samemu może być bardzo bolesne. Ale tutaj musisz się dowiedzieć - czy to miłość? Najczęściej ludzie mylą zależność, strach przed samotnością, wstyd, niejasną przyszłość z czułymi uczuciami wobec partnera. Jeśli umieścisz wszystko „na półkach” i dokładnie wiesz, czego boisz się stracić, może się okazać, że nie ma miłości przez długi czas i jest znacznie łatwiej rozwieść się z niekochanymi. Istnieją inne sytuacje, które wymagają oddzielnego wyjaśnienia.

Z alkoholikiem

Szczęście w pobliżu osoby pijanej lub kaca, która nie kontroluje jego słów i czynów, jest niemożliwe. Z pewnością próbowałeś rozmawiać, wpływać, leczyć, ratować go przed uzależnieniem. Jeśli nie ma wyniku, nie powinieneś mieć na to nadziei. Teraz uzależniony przeprasza rano, próbuje naprawić, ale zajmie to trochę czasu, a on przestanie to robić, jeśli zda sobie sprawę, że znosiłeś jego uzależnienie. A potem każdy z twoich protestów przeciwko alkoholowi spowoduje agresję, złość, niewłaściwe zachowanie u partnera.

Nie trać czasu na bezowocne próby wyleczenia kogoś, kto nie uważa się za chorego.

Lepiej jest robić własne życie, ponieważ bycie drugą połową osoby uzależnionej od alkoholu lub narkotyków ma zagrożenie dla życia. Im szybciej takie stosunki zostaną zerwane, tym mniej prawdopodobne jest, że partner rozwinie tzw. Współzależność.

Tak, alkoholik może być bardzo przykro. Ale żal komuś, kto nie lituje się nad tobą i sobą, jest pustym ćwiczeniem. Im więcej oszczędza się pijącego, tym więcej ma powodów do użalania się nad sobą, a tym samym do przyjmowania kolejnej dawki alkoholu. Alkoholicy są w stanie manipulować bliskimi, wywierają nacisk na litość, ale pamiętajcie, że to tylko manipulacja. Na tym nie można budować zdrowych relacji.

Posiadanie wspólnego dziecka

Nie trzeba mówić i przypominać raz jeszcze, jak boleśnie dzieci znoszą rozwód rodziców. Lepiej jest opowiedzieć o tym, jak znoszą odmowę rozwodu w przypadku patologicznego małżeństwa, ponieważ niewiele osób mówi o tym szczerze. Wyobraź sobie, że związek postanowił zapisać dla dobra dzieci.Małżonkowie żyją w różnym życiu, nie mają jedności i wspólnych celów, są stale w napięciu, jakby byli zmuszeni zawsze być blisko innych. Ich napięcie prędzej czy później zaczyna powodować choroby psychosomatyczne u dzieci. Dzieci w każdym wieku odczuwają wielkie niedopowiedzenie, napięcie. Nie mogą tego wyrazić słowami, nie mogą żyć i zapominać, ponieważ muszą być stale w tej sytuacji.

Stopniowo napięcie przechodzi do poziomu mięśni, cierpi na to układ nerwowy. Dzieci w takich rodzinach (co potwierdza pediatra) częściej chorują.

Bardzo problemowi nastolatkowie wyrastają z takich dzieci, a gdy dorastają, mają okazję protestować poprzez destrukcyjne zachowanie. A potem społeczeństwo przyjmuje dorosłych, którzy nie wiedzą, jak budować normalne relacje z płcią przeciwną, nie umieją doceniać i wyrażać ciepłych uczuć, kłamać. Chcesz takiej przyszłości dla najmłodszych? Zapisz destrukcyjne małżeństwo. Chcesz, żeby dzieci dorastały? Rozwieść się. Daj im przykład wyjścia z destrukcji, odrzucenia patologicznych związków. Z biegiem czasu zrozumieją wszystko. Nie ma różnicy, masz jedno dziecko, dwa lub trzy. Jeśli relacje rozwijają się w destrukcyjnym scenariuszu, są niebezpieczne dla psychiki i zdrowia wszystkich dzieci.

Jak się bezboleśnie zerwać?

Bezbolesny rozwód nie ma miejsca. Musisz przejść przez kilka etapów żalu: od całkowitego zaprzeczenia rzeczywistości do gniewu, depresji, pokory i akceptacji. Ale akceptacja będzie i tak. Jeśli pamiętasz, że te doświadczenia i etapy są naturalne w przypadku rozstania, łatwiej będzie je przeżyć.

Aby się rozstać, jeśli decyzja zostanie podjęta, musisz z godnością. Postaraj się wyjaśnić swoją decyzję na tyle, na ile to możliwe: rozmawiaj ze swoim partnerem płynnie, spokojnie, przekonująco, argumentuj, nie obrażaj go, nie upokarzaj go. Rozmowa jest bardzo ważna, aby nie było nierozwiązanych konfliktów. Z cywilnym lub oficjalnym partnerem, z dziećmi lub bez - staraj się być poprawny. Jedynymi wyjątkami są przypadki, w których zrozumiałe jest, że partner nie będzie w odpowiedni sposób rozmawiał o rozmowie: jeśli partner alkoholowy nie odpuści, całkowicie kontroluje, jeśli partner tyrana nie chce nic słyszeć o twojej decyzji, jeśli zacznie grozić, szantażować, podnieść rękę, a potem rozmowę lepiej wykluczyć.

Napisz do swojego partnera list, w którym podaj istotę swojej decyzji i swój argument.

Wyjdź cicho, ostrożnie, aby nie sprowokować nieodpowiedniego partnera do agresji. Możesz skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół, poprosić ich o pomoc w pozbyciu się rzeczy lub być obecnym podczas wyjazdu - zmniejszy to prawdopodobieństwo fizycznego znęcania się. Nie stać się ofiarą manipulacji, prawidłowo oceniać motywy partnera. Nie żałuj siebie i go. Jedną rzeczą jest pozostawienie kogoś, kogo kochasz i szanujesz, a zupełnie innym jest pozostawienie osoby potencjalnie niebezpiecznej dla ciebie i twoich dzieci.

Porady psychologiczne

Myśląc o tej trudnej decyzji, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

 • Zapomnij o litości własnej i partnera. Zdecyduj bez tego uczucia.
 • Wypróbuj dowolny argument „na siebie” - czy jest to dla ciebie konieczne, czy będzie to dla Ciebie przydatne.
 • Nie decyduj się na innych. Masz pytania - pytaj.
 • Coraz częściej wyobraź sobie, jakie będą korzyści Twojego rozwiązania.
Napisz komentarz
Informacje podane w celach informacyjnych. Nie należy samoleczyć. Dla zdrowia zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Moda

Piękno

Związek