Style i modele sukienek

Czym jest niezwykła rosyjska sukieneczka?

Czym jest niezwykła rosyjska sukieneczka?

dołącz do dyskusji

 
Treść
 1. Funkcje
 2. Trochę historii
 3. Kto będzie?
 4. Odmiany
 5. Popularne kolory
 6. Aktualne trendy
 7. Co nosić?
 8. Buty
 9. Akcesoria

Tradycyjne stroje ludowe mają ludzi. Dla rosyjskich kobiet taka sukienka to koszula z sukienką. Jednocześnie z rosnącym zainteresowaniem etno-stylem i historią ich kraju, rosyjscy sarafanie dziś stali się obiektem zainteresowania projektantów mody. Dowiedzmy się więcej o takich ubraniach i ich wykorzystaniu w przeszłości i nowoczesnej szafie.

Funkcje

Tradycyjna sukienka wyróżnia się bezpośrednim cięciem. Większa swoboda poruszania się w takich ubraniach zapewniła wkładki pomiędzy szczegółami produktu. Kontur rosyjskiej sukienki można nazwać gładką i bardzo miękką. Było to szczególnie zauważalne w ruchu.

Ponadto charakterystycznymi cechami sukienki są:

 • Znaczna długość spódnicy.
 • Długie rękawy.
 • Warstwowy strój.
 • Oryginalny wystrój w postaci złożonych jasnych ozdób.
 • Świetny strój.

Trochę historii

Do XVI wieku długa sukienka dla mężczyzn nazywana była sukienką, a dopiero później nazwa ta została przeniesiona na odzież damską, która była albo noszona na głowie, albo zapinana z przodu na guziki.

Od XVIII wieku rosyjska sukiennica zmieniła się, co wiąże się z reformami Piotra I, wprowadzając do rosyjskiego społeczeństwa kostium w stylu europejskim. Sundressy nadal nosiły tylko mieszczan, kupców i chłopów.

Takie tradycyjne stroje najdłużej trwały najdłużej wśród chłopów, więc to chłopska wersja sukienki skupiała w sobie wszystkie typowe cechy tego elementu stroju rosyjskiego.

Kto będzie?

W rosyjskiej sukience kobieta o dowolnym rozmiarze ciała i wieku będzie wyglądać atrakcyjnie i oryginalnie. Dzięki swobodnemu cięciu takie ubrania nie ograniczają ruchów i całkowicie ukrywają wszelkie wady na rysunku.

Odmiany

Sukienki w rosyjskim stroju ludowym reprezentowały następujące typy:

 1. Sukienkowa sukienka, która nie ma środkowego szwu. Ten strój był również nazywany głuchym, ponieważ został uszyta z jednego kawałka materiału i bocznych paneli. Ten typ sukienki jest najstarszy. Przednie wycięcie było zazwyczaj małe, prostokątne lub okrągłe. Ponadto często miał małą szczelinę, na której były krawaty lub zapięcie na guziki. Do szycia sukienek głuchych używane tkaniny, płótno i inne tkaniny samodziałowe. Na lamówce, pod pachami na ręce i dekolty, przedmioty były obszyte wiadrem, pomalowanym płótnem, aplikacją lub haftem w postaci wąskich pasków.
 2. Model Kosoklinnaya. Do szycia takiej sukienki używano jednego solidnego panelu tylnego, dwóch prostych pasów przednich i skośnych klinów bocznych. Przednie płótna można szyć lub zapinać za pomocą pętli z koronki lub metalowych guzików. Do tych sukienek używanych jako tkaniny samodziałowe i tkaniny fabryczne. Szyto je z brokatu, tafty, chińskiego, aksamitu, tkanin lnianych, jedwabiu, tkanin, wełny i innych materiałów. Niektóre z tych sukienek miały obcisłą podszewkę, czasem pikowaną. Aby ozdobić codzienne wariacje sukienki kosoklinnaya, zastosowano tekstylne wstążki lub paski kubełkowe, a świąteczny strój obszyto warkoczem, warkoczami, jedwabnymi wstążkami, frędzlami lub metalową koronką.
 3. Model bezpośredni Ta sukieneczka, zwana również Moskwą lub okrągłym, stała się najpowszechniejszym modelem w XIX wieku. W produkcji takiej sukienki zastosowano proste panele, które zebrano w małe fałdy w górnej części. Szyte proste suknie głównie z tkanin fabrycznych.Do pasków użyto tej samej tkaniny co spódnica lub zastąpiono ją oplotem. Rąbek tej sukienki ozdobiono wstążkami lub koronką.
 4. Model z gorsetem. Taka sukieneczka miała dopasowany stanik, do którego przyszyto proste panele, aby stworzyć obszerną spódnicę. Takie ubranie było powszechne w centralnej części kraju. Także osobno wyróżniające się sukienki, których gorset był na jarzmie.

Główne i pochodne typy rosyjskich sarafanów przedstawiono na poniższym rysunku.

Popularne kolory

Charakterystycznymi cechami rosyjskiego stroju kobiecego są wielokolorowa i osobliwa ozdoba. Ulubionym kolorem sukienek był czerwony. To był kolor sukien ślubnych.

Białe sukienki ze złotymi wzorami wyglądały wspaniale.

Również w kolorze sukienki były odcienie niebieskiego, brązowego, czarnego, pomarańczowego, brązowego i żółtego. Starsze kobiety częściej nosiły niebieską lub czarną sukienkę.

Aktualne trendy

Projektanci często używają rosyjskiego stroju ludowego jako kreatywnej podstawy dla swoich kolekcji. Dodają elementy rosyjskiej sukienki do nowoczesnych ubrań.

Coraz większą popularnością cieszą się tradycyjne suknie, które są kupowane na imprezy tematyczne, poranki dziecięce lub festiwale.

Obecnie rosyjskie sarafany reagują na konstruktywne formy, które były używane do szycia takich ubrań w przeszłości. Nowoczesne kostiumy obszyte ludowym haftem, prezentowane w różnych ilościach. Może służyć jedynie jako akcent i ciekawy wystrój oraz może bogato ozdobić produkt.

Co nosić?

W przeszłości sukienka była noszona z długą koszulą, która była najczęściej biała. Teraz, pod sukienką, noszą głównie koszulę z długimi rękawami, ozdobioną haftem, ale czasami jest ona zastąpiona białą bluzką. Zimą rosyjska sukienka jest noszona z futrem lub cieplejszą kurtką.

Buty

Letnie modele rosyjskiej sukienki są noszone z wiklinowymi sandałami. W chłodną pogodę buty są idealne do tego.

Akcesoria

Wszystkie biżuterię i inne akcesoria wybiera się biorąc pod uwagę wydarzenie związane z noszeniem rosyjskiej sukienki.

Do takich ubrań nadają się zarówno krótkie, jak i długie koraliki, jasne metalowe lub plastikowe bransoletki i kolczyki, wstążki, a także dzianinowe torby w stylu etnicznym. Stylowy dodatek do rosyjskiego sarafanu to koronkowy kokoshnik.

Komentarze
 1. Galina
  21.02.2016

  Chcę czerwoną rosyjską sukienkę na sesję zdjęciową. Są takie piękne modele!

Napisz komentarz
Informacje podane w celach informacyjnych. Nie należy samoleczyć. Dla zdrowia zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Moda

Piękno

Związek