Zazdrość

Zazdrość w przeszłość: przyczyny i sposoby walki

Zazdrość w przeszłość: przyczyny i sposoby walki

dołącz do dyskusji

 
Treść
 1. Powody
 2. Jak się tego pozbyć?
 3. Ćwiczenia i porady psychologa

Przeszłość to bagaż doświadczeń. Inaczej. W tej walizce są gadżety, wywołujące miłe wspomnienia i uśmiech, są takie, które chcesz trzymać w rękach i czuć, jakby czas się cofnął, a są takie, na które nie chcesz patrzeć. Takie „artefakty” w bagażu rodzinnym okazują się czasem przeszłymi relacjami małżonków.

Powody

Skupienie zazdrości do przeszłości może być inne. Najczęściej mąż jest zazdrosny o swoją żonę (lub odwrotnie) do byłego małżonka lub kochanka. Małżonkowie mogą być zazdrośni o dziecko z poprzedniego małżeństwa. Opuszczeni mężczyźni i kobiety mogą czuć się zazdrośni o swojego byłego syna lub córkę, którzy urodzili się mu w nowym małżeństwie. Zdarza się, że zazdrość doświadcza nawet nieżyjący już chłopak lub dziewczyna bliskiej osoby. Czasami może to być zaburzenie psychiczne.

Zazdrość może być jak prawdziwy związek między pierwszym a produktem bogatej wyobraźni. Rozważ główne przyczyny zazdrości.

Mężczyźni

 • Słaba wola i niepewność. Człowiek implikuje wytrwałość, siłę ducha, ufność w wybraną ścieżkę i swoje działania. Wtedy ostrożni rodzice wychowali go i nie tłumili w nim tych cech. Chłopiec, który jako dziecko jest rozpieszczony i nadmiernie chroniony, zakłada, że ​​wszystko należy do niego, łącznie z jego kobietą z całą jej przestrzenią osobistą. Jej komunikacja z byłym partnerem może wywołać w nim poczucie własności, a następnie zażąda stałego raportu lub stałego pobytu w domu ze szkodą dla jej kariery lub hobby. Gdyby w dzieciństwie facet był często tłumiony i prostowany, to dorośli stale wątpili w swoją spójność jako mężczyźni, porównywali się z innymi nie na lepsze i martwili się, że jego dziewczyna wybrałaby pierwszą, która wydawała mu się bardziej godna niż on.
 • Nieudane doświadczenia z przeszłości. Często zdarza się, że człowiek doświadczył już cudzołóstwa w relacjach z innymi kobietami. Jeśli pewne zachowanie byłego kochanka doprowadziło do zdrady (na przykład, starannie ubrała się przed spotkaniem z pierwszą), to w podświadomości takie zachowanie jest rejestrowane jako fakt zdrady. W nowym związku takie samo zachowanie partnera będzie sygnałem zdrady, chociaż dziewczyna nie ma nic złego w swoich myślach, a ostrożna troska o siebie jest tylko dobrym nawykiem.
 • Częsty kontakt z byłymi kochankami. Jeśli żona jest w ciągłej korespondencji lub często dzwoni, spotyka się z pierwszą, to naturalnie może to zranić jej męża. Chociaż te spotkania mogą być wynikiem wspólnych spraw lub spraw wspólnych dzieci. Wtedy zazdrosny człowiek może przenieść swoje podrażnienie na dzieci.
 • Zaburzenia psychiczne. Zdarza się, że opcja. Najczęściej jest to nabyte odchylenie od normy w wyniku połączenia poprzednich przyczyn przyczyniających się do silnego stresu. Stres łamie mechanizmy obronne psychiki, a ludzkie zachowanie staje się niewystarczające. Przejawia się w dążeniu do partnera, wymogu stałego i natychmiastowego zgłaszania, zwiększonego podejrzenia.

Kobiety

 • Brak wiary w siebie. Wrażliwość w większym stopniu niż u mężczyzn jest wrodzona u kobiet. A jeśli jakaś dziewczyna była niedoceniana jako dziecko, jej kobieca godność była lekceważona, wtedy jako dorosła będzie żyła z poczuciem, że jest niższą kobietą, matką i kochanką.Te uczucia nie pozwalają jej całkowicie otworzyć się i zaostrzyć wątpliwościami, porównuje się z potencjalnym rywalem i próbuje wyjaśnić swoją żywotność za pośrednictwem partnera. Ona może ciągle pytać go o ich związek, jak spędzali czas razem, co jej powiedział. W tej wersji zazdrość może rozprzestrzeniać się na dzieci mężczyzny z poprzedniego małżeństwa.
 • To przypomina jej o tym pierwszym. Sam partner opowiada o byłym towarzyszu, opisuje momenty ich wspólnego życia, pokazuje miejsca, w których odpoczywali razem, przechowuje rzeczy, które jej przedstawiono. Kobieta, z natury obdarzona emocjami, łatwiej sobie wyobrazić, jak czuł się o tym pierwszym i przedstawić je w teraźniejszości. Prezenty poprzednich, naprawdę niosące część dawnego właściciela, nie mogą denerwować, a żeńska fantazja na tej podstawie maluje obraz zdrady.
 • Poznaj swojego partnera z byłą kobietą. Mogą to być spotkania osobiste lub rozmowy telefoniczne i rozmowy na czacie. Byli partnerzy mogą kontaktować się w sprawach wspólnych lub, jeśli wiadomo, że nie mają wspólnych spraw, łączy ich coś więcej.

Innym wspólnym punktem dla mężczyzn i kobiet jest życie przeszłości. Zwykle dzieje się tak, gdy w prawdziwym związku niektórych z nich coś nie pasuje i szukają przyczyny poza sobą.

Jak się tego pozbyć?

Zazdrosny o naszego partnera do przeszłości, zanurzamy się w nierealnym świecie, to znaczy, gdy jesteśmy w uścisku negatywnych uczuć, nie żyjemy w chwili obecnej, ale jesteśmy mentalnie obecni w historiach już minionych. Możliwe, że przestanie być zazdrosny o faceta byłej dziewczyny lub żony byłego kochanka. I to zależy przede wszystkim od samego zazdrosnego. Chociaż ci, którzy są zazdrośni, możesz również podać kilka wskazówek.

Jeśli masz ufną relację z partnerem, wtedy nie poczujesz irytacji w odpowiedzi na zmianę w jego zachowaniu, ale cierpienie ukochanej osoby. Staraj się go wspierać, po prostu nie żałuj, upokorzy twojego partnera, nie żałuj słów, które pomogą mu poczuć się znaczącym i godnym. Jeśli zazdrość jest bezpodstawna, staraj się rozmawiać otwarcie ze swoją bratnią duszą, jeśli to możliwe w przyjaznej atmosferze. Dowiedz się dokładnie, co boli twojego partnera. Już twoja szczera uwaga może wystarczyć do wyczerpania konfrontacji między tobą.

Możliwe, że sam zauważyłeś lub zauważyłeś po rozmowie, że prowokujesz ukochaną osobę do zazdrości. Może często mówisz o przeszłych związkach lub demonstrujesz rzeczy przekazane w tym okresie. Jeśli tak, pomyśl o tym - dlaczego potrzebujesz asercji?

Teraz zobaczmy, co zrobić, aby pokonać zazdrość.

Do przeszłości męża

Wróćmy do przyczyn kobiecej zazdrości.

 • Wątpliwość. Spróbuj sobie przypomnieć, kto ci powiedział lub kiedy, lub jasno dał do zrozumienia, że ​​nie ubierasz się w ten sposób, nie jesteś kobietą i, ogólnie rzecz biorąc, złą gospodynią? Przypomnij te lub podobne negatywne stwierdzenia. Jest to ważne, aby zrozumieć, że nie należą do ciebie. Te zwroty były czasami przypadkowo lub celowo dostarczane przez twoich rodziców lub innych krewnych, przyjaciółki, tych, w których naprawdę wierzyłeś, i dlatego akceptowali te słowa jako prawdę. Teraz pracuj trochę więcej i znajdź własne wypowiedzi. Daj sobie czas na ten proces i na ich dojrzewanie. Ćwicz codziennie, ponieważ scenariusz życia nie może zostać natychmiast cofnięty.
 • Często pamięta pierwszą, opowiada o niej. Czy chce wywołać twoją zazdrość, czy po prostu przedstawić fakty, ale czujesz dokuczliwość, ból, nienawiść lub inne uczucie, które cię niszczą. Aby przekazać to swojemu mężowi, nie musisz go oczerniać, podnosić go ani odbierać potraw. Możesz zgłosić swój stan w bardziej łagodny sposób. Najbardziej udane - szczera rozmowa, a właściwie chcesz, żeby dowiedział się o twoich uczuciach. Więc powiedz mu o nich.Tylko wtedy, gdy czujesz, że możesz mówić spokojnie, wybierz chwilę. Celem takiej rozmowy nie jest przekonanie partnera, jakim jest złoczyńcą, ale wniesienie do niego jego uczuć.

Kochający człowiek, który ceni twój związek, choć nie natychmiast, ale przepojony zrozumieniem twoich uczuć. Bądź cierpliwy. Delikatnie przypominaj mu, co jest w twoim umyśle, gdy słyszysz lub widzisz rzeczy, które przypominają ci o jego dawnej pasji.

 • Twój mąż spotyka się z dawną ukochaną. Naprawdę mogą mieć wspólne sprawy i to jest normalne. Dlaczego miałby tworzyć wokół siebie wrogów? Zachowanie normalnych stosunków międzyludzkich może mówić o jego braku konfliktu i tym, że nie ukrywa ich przed tobą - o jego uczciwości przed tobą. Ciekawy punkt: przez sposób, w jaki mówi o kobiecych cechach dawnych lub innych dziewcząt, często można ocenić jego stosunek do płci żeńskiej w ogóle. Jeśli nie ma oczywistej przyczyny zazdrości, spróbuj wykorzystać sytuację na swoją korzyść, trzymaj palec na pulsie. Jeśli to wciąż nie daje ci spokoju, powinieneś rozmawiać z sercem ze swoim mężczyzną, nie obrażając go, ale dzieląc się swoimi uczuciami.

Do przeszłości żony

Który z poniższych powodów sprawia, że ​​jesteś zazdrosny o swojego towarzysza?

 • Wysoka samoocena. Czy naprawdę myślisz, że ktoś może należeć do ciebie? Następnie pamiętaj, że w życiu będą (lub już się zdarzają) sytuacje, w których będziesz uważany za obiekt czyjejś przynależności.
 • Zwiększona podejrzliwość. Kiedy jako dziecko rodzice lub krewni, szczerze pragnąc tylko dla ciebie dobrego i wierząc, że masz w sobie cechy silnej woli, zachęcani, wyśmiewani przez ciebie za szlachetny czyn wobec dziewczyny, wycofani, gdy okazałeś asertywność i niezależność w obronie swojej opinii, w twojej podświadomości powstał mentalny obraz: jestem zabawny, niezręczny i nie mam prawa do mojej opinii ani czegoś takiego. Zdefiniowanie tych postaw, z którymi obecnie żyjesz, jest pierwszym krokiem do znalezienia siebie. Ten proces nie jest szybki, ale warto go wdrożyć.
 • Zazdrość wynikająca z dawnych porażek z kobietami. Ten proces jest łatwiejszy do kontrolowania, ponieważ jest bardziej świadomy i łatwy do śledzenia. Pomimo podobieństwa niektórych momentów twoich poprzednich i obecnych relacji, nadal musisz zrozumieć, że twoi towarzysze są zupełnie innymi ludźmi. Dlatego ważne jest, aby oddzielić przeszłość od teraźniejszości, świadomie się na niej skupiając.
 • Żona często komunikuje się z pierwszą. Wszystkie problemy są rozwiązywane, jeśli zostaną rozwiązane w sposób pokojowy. Drażliwość i niezadowolenie tylko odpychają. Rozmowa z twoim towarzyszem pomoże ci poradzić sobie z uczuciami. Opowiedz jej o swoich wątpliwościach. Twoje zmierzone, zmierzone myśli, spokojny i pewny siebie, ale nie nachalny ton, wykonają swoją pracę, a będziesz w stanie przekazać żonie to, co chcesz. Aby dialog miał miejsce, konieczne jest wysłuchanie odpowiedzi bez wyciągania przedwczesnych wniosków i umożliwienie mówienia drugiej połowie.

Do dzieci z poprzednich małżeństw

Jeśli jesteś zazdrosny o dzieci swojego towarzysza, to sam wciąż jesteś osobą niedojrzałą. Ponieważ stabilna i stabilna osobowość jest na ogół trudna do wyważenia, taka osoba zna swoją wartość i docenia uczucia innych ludzi.

Związek między dzieckiem a rodzicem jest jasnym uczuciem, doświadczenie rodzicielstwa jest niezrównanym szczęściem! Jeśli masz takie doświadczenie, łatwiej jest ci zrozumieć partnera, a jeśli nie, otwórz swoje serce. Zrozumcie, że prawdziwa miłość jest stanem, w którym doświadczacie tego dla wszystkich i wszystkiego, co was otacza i waszego towarzysza. Jest wszechprzenikająca i nie dzieli rodziny na twoją. Poszukaj tego uczucia, zadbaj o jego drżące manifestacje, a twoje życie zyska nowe znaczenie, a radość będzie mieszkać w twoim sercu. Potem zauważysz, jak zmienia się twoje nastawienie do dzieci w ogóle, do dzieci twojego małżonka, a nawet do samego współmałżonka.

Ćwiczenia i porady psychologa

Ludzie z niską samooceną powinni nauczyć się dzielić swoimi uczuciami, myślami i opiniami.Niszczące myśli, które cię odwiedzały, które przełamują wewnętrzną harmonię, zakłócają komunikację z bliskimi ludźmi, możesz i musisz nauczyć się puszczać. Aby to zrobić, zidentyfikuj taką myśl w wygodny sposób: imię, kolor, kształt, a jeśli tak, to zapach, dotyk. Pomoże to zwiększyć przejrzystość.

Dziękuję jej za naukę (dzięki niej możesz teraz lepiej poznać siebie w teraźniejszości), przebacz jej, że ci przeszkadza, wybaczając temu, który pomógł wzmocnić ją w tobie i psychicznie puścił. Myśl i uczucie uwolnione przez ciebie mogą odlecieć jak balon lub zniknąć we mgle lub zniknąć w jakiś inny sposób.

Uraz psychiczny spowodowany przerwą w poprzednich związkach. Życie w przeszłości jest tym samym, co przebywanie w wirtualnej rzeczywistości. Aby nauczyć się żyć w teraźniejszości, spróbuj wykonać proste ćwiczenie: wybierz dogodny czas, miejsce (najlepiej samotne) i przez około pięć minut (możesz ustawić zegar) zwróć uwagę, które odczucia zauważysz, które myśli, uczucia, pragnienia przychodzą do ciebie. Ćwicz go regularnie, a zauważysz, że coraz częściej jesteś w teraźniejszości i coraz bardziej czujesz, że jesteś prawdziwy.

W przypadku zaburzeń psychicznych motywowanych zazdrością, rozwiązanie problemu polega na stopniu świadomości własnego odchylenia przez zazdrosnego. Jeśli jest świadomy swojego stanu i powodów, które go doprowadziły, możesz spróbować rozwiązać problem samodzielnie, korzystając z technik opisanych w artykule. Jeśli nie możesz sobie poradzić samodzielnie, powinieneś zwrócić się o pomoc do terapeuty.

Jak przestać być zazdrosnym o przeszłość, zobacz następny film.

Napisz komentarz
Informacje podane w celach informacyjnych. Nie należy samoleczyć. Dla zdrowia zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Moda

Piękno

Związek