Przestępstwo

Jak odpuścić zniewagę i przebaczyć osobie?

Jak odpuścić zniewagę i przebaczyć osobie?

dołącz do dyskusji

 
Treść
 1. Czy można wybaczyć jakiekolwiek przestępstwo?
 2. Dlaczego ludzie się obrażają?
 3. Jak nauczyć się wybaczać?
 4. Techniki psychologiczne

Wszyscy słyszeli, że nauka wybaczania jest bardzo ważna i konieczna. Ale mówienie o konieczności przebaczenia i korzyściach jest jedną rzeczą, a zupełnie inną jest nauczenie się wybaczania w rzeczywistości. Każdy, kto choć raz spróbował, wie, że przebaczenie jest bardzo trudne, pracochłonne i nie zawsze sprawdza się przy pierwszej próbie. Powinieneś zdawać sobie sprawę z głównych trudności tego procesu i posiadać kilka przydatnych technik, które pomogą Ci osiągnąć wyniki.

Czy można wybaczyć jakiekolwiek przestępstwo?

Psychologia na to pytanie ma tylko jedną prawdziwą odpowiedź, która jest ponad wszelką wątpliwość. Głębokie, silne, gorzkie, płytkie - absolutnie każda zniewaga może i powinna zostać wybaczona. Nawet to, co człowiek uważa za zdradę, coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się niewiarygodne, rozbija życie na „przed” i „po”. Kolejne pytanie dotyczy tego, czy osoba chce wybaczyć? Niestety, całkowicie bezużyteczne jest przekonywanie wielu ludzi do przekonywania, przekonywania i zastraszania niebezpieczeństwami długotrwałych zniewag dla życia i zdrowia. Nie chcą rozstać się ze swoimi żalami, nie są skłonni nikomu przebaczać. Lata mijają, żale narastają i mnożą się, człowiek pilnie „tuczy” je w duszy. Potem choruje, zawodzi, wpada w kłopoty. Ponownie nie wyciąga wniosków i nadal „karmi” zniewagę. Będzie to trwało aż do całkowitego wchłonięcia - onkologii, śmierci.

Przebaczenie daje ci możliwość uwolnienia się, uwolnienia drugiego. Pozbycie się urazy - jak pozbyć się ciężkiego ładunku i łatwo iść dalej. Jeśli wybierzesz taką ścieżkę, będziesz musiał spróbować opanować całą mądrość przebaczenia. Bardzo często ludzie wstydzą się wybaczać, bojąc się, że są znani jako beztroscy. Istnieją pewne dogmaty społeczne, które mówią na przykład, że nie można przebaczyć zdradzonej żonie, ponieważ po zdradzie zdradził ponownie, że wrogowie, którzy wkraczali w najświętsze, nie są godni przebaczenia. Pod wpływem dogmatu osoba odmawia nawet przyznania się do przebaczenia. Ale jeśli odrzucisz wszystkie konwencje i dogmaty, łatwo zrozumiesz, że wszystkie grzechy, które opowiadają, mogą być również wybaczone.

Nie trzeba mówić każdemu i przestępcy, że mu wybaczyłeś, nie musisz okazywać swojej hojności, może to wyglądać jak pozowanie. Co więcej, takie przebaczenie nie zawsze jest prawdziwe, szczere. Wystarczy wybaczyć drugiej osobie w duszy, aby uwolnić ładunek w sobie. Tego musimy się nauczyć. Resentyment - jedno ze złożonych uczuć. Składa się z gniewu, rozczarowania, zniewagi i litości dla osoby i jest odpowiedzią na wydarzenie, osobę, czyn, słowa, które są sprzeczne z naszymi oczekiwaniami.

Resentyment nigdy nie jest pozytywny, zawsze jest bardzo destrukcyjny.

Mężczyzna myśli, że był niesprawiedliwie obrażony, lituje się nad sobą, jest oburzony i przygnębiony. Nieodwracalne okoliczności, kiedy już nic nie można zmienić, powodują najsilniejsze, głębokie obelgi. Należą do nich fakty dotyczące cudzołóstwa, zdrady, krzywdy dzieciństwa wobec rodziców. Powrót i powtórz te sytuacje nie mogą. Ale możesz zmienić swoje nastawienie do nich. Żadna istota ludzka nie rodzi się ze zdolnością odczuwania urazy. Noworodki nie wiedzą, jak się obrazić. Psychologowie przypisują wrodzonym emocjom tylko strach. Nieostrożne działania dziecka mogą być przerażone, można zadać ból fizyczny, ale nie można obrazić dziecka.

Ten złożony koktajl emocji dzieci uczą się od dorosłych, kopiując ich reakcje behawioralne i emocjonalne.I zazwyczaj, w wieku półtora roku, są już w stanie wykazać się obrazą.

Zanim nauczysz się wybaczać, ważne jest, aby być w stanie rozpoznać typy urazy. Jest demonstracyjna i ukryta. Pierwszą z nich jest reakcja, której człowiek potrzebuje, aby coś osiągnąć. Nazywa się to również manipulacją. Dlatego dzieci zmuszają rodziców do kupienia zabawki lub podania słodyczy. Często kobiety i dziewczyny są obrażone. Zawsze jest na wystawie. Drugi jest bardzo niebezpieczny, ponieważ osoba go ukrywa, zamyka i doświadcza go ciężko, nie próbując niczego zmienić.

Skargi mogą być kierowane do konkretnej osoby (męża, żony, przyjaciela), grupy ludzi (kolegów, grup etnicznych, wszystkich kobiet lub wszystkich urzędników), całego świata, wyższych uprawnień, losu i najbardziej. Najtrudniejsze w procesie zrozumienia i przebaczenia są zniewagi wobec siebie, świata, wyższych sił i wszelkiego rodzaju ukrytych, starannie ukrytych obelg.

Dlaczego ludzie się obrażają?

Jeśli jesteś obrażony, oznacza to tylko jedno: nie ktoś z zewnątrz przyszedł i cię obraził, ale ty sam pozwoliłeś sobie na taką odpowiedź. Oznacza to, że sam stworzyłeś obrazę. Ty i wyeliminuj to. Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, musisz wiedzieć, jak powstaje zniewaga. Mechanizm złożonego uczucia jest bardzo prosty, nie zależy od tego, czy ktoś chciał cię obrazić, czy wszystko wydarzyło się spontanicznie. Podstawą zniewagi jest zawsze rzeczywista rozbieżność między Twoimi oczekiwaniami a rzeczywistością. Psychoanalitycy identyfikują cztery podstawowe działania, które dana osoba wykonuje w umyśle przez ułamek sekund przed doświadczeniem zniewagi:

 • tworzenie złudzeń, oczekiwań (jak człowiek powinien działać, co świat powinien nam dać, jak wszystko powinno być, aby to nam całkowicie odpowiadało);
 • obserwacja rzeczywistości (jak wydarzenia ewoluują);
 • porównanie oczekiwań i rzeczywistości, wykrywanie różnic między pierwszym a drugim;
 • świadoma decyzja o przekazaniu opinii na temat stwierdzonych rozbieżności.

Nie ma znaczenia, jaki typ lub rodzaj zniewagi się rozwija. Opisany mechanizm jest równie sprawiedliwy i dokładny w każdej sytuacji: czy to kłótnia rodzinna i obraza konkretnej osoby, czy konflikt społeczny i obraza całego zespołu ludzi. Na każdym z czterech etapów osoba może przejąć kontrolę nad sytuacją, a następnie niechęć nie nastąpi. Zdolność do rozłożenia każdej ofensywnej sytuacji na cztery etapy - właściwy początek pracy nad negatywnymi uczuciami. Te cztery działania pomagają lepiej zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego wystąpiła sytuacja ofensywna, dlaczego dręczą cię nieprzyjemne uczucia.

Teraz, wiedząc, że zniewaga jest tylko twoją reakcją, która istnieje tylko w twojej świadomości i nigdzie indziej, możesz zacząć brać odpowiedzialność za to destrukcyjne uczucie i próbować go uwolnić. Czy mąż jest winny za obrazę żony? Nie, ponieważ postanowiła się obrazić. Czy życie jest zawsze niesprawiedliwe, dając pieniądze i dobrą pracę jednemu i nie dając go drugiemu? Nie, ponieważ decyzja o obrażeniu się na życie mężczyzny stała się sama. Gniew, rozczarowanie i inne niuanse emocjonalne, które towarzyszą naszym doświadczeniom, kiedy decydujemy się obrazić, są również nasze, osobiste i możemy sobie z nimi poradzić. Zrozumienie tego zwykle zmniejsza poziom roszczeń. Rozumie się, że nie jest konieczne czekanie, aż sprawca dojdzie do przeprosin: nie są one konieczne.

Aby wybaczyć, wszystko, czego potrzebujemy, to nasze własne pragnienie odwrócenia naszej własnej decyzji.

Jak nauczyć się wybaczać?

Oprócz mścicieli, którzy nie wiedzą, jak komukolwiek przebaczyć, w zasadzie są ludzie, których eksperci w dziedzinie psychologii odnoszą się do kategorii pseudo-wybaczania. Tacy ludzie, chociaż mówią „wybacz”, są w rzeczywistości w głębi serca wszyscy pamiętamy i jesteśmy gotowi w każdej chwili odtworzyć obrazę i wyrzucić gniew na sprawcę. Jeśli jesteś zdeterminowany, aby nauczyć się wybaczać, pozbyć się negatywnych uczuć, nie można uniknąć pracy nad błędami wewnętrznymi.Skargę można sobie poradzić dopiero po jej przeżyciu, przyjęciu, analizie z matematyczną precyzją. Potem możesz puścić zniewagę, pozbyć się jej, usunąć z duszy to, co jest tak namacalne.

Praca nad sobą nie będzie łatwa i przyjemna. Być może będziesz musiał nauczyć się czegoś nowego i nieprzyjemnego o sobie. Ale wyzwolenie jest tego warte. Na początek oceniamy cztery procesy myślenia mentalnego, które mają miejsce przed doświadczeniem zażalenia i uczciwie odpowiemy na kilka pytań.

 • Jakie były moje oczekiwania? Dlaczego oni byli tacy? Czy był jakiś powód, by budować takie iluzje?
 • Dlaczego dana osoba postępowała dokładnie tak, jak w rzeczywistości? Jakie były jego motywy? Czego on chce? Czy wiedział o moich oczekiwaniach?
 • Czy różnice między oczekiwaniami a rzeczywistością były dla mnie tak obiektywne?
 • Dlaczego potrzebuję skargi stworzonej przeze mnie: chcę, aby sprawca zmienił swoje działania, chcę coś uzyskać, chcę całkowicie zakończyć relację z osobą, a niechęć jest potrzebna jako wymówka?

Pomyśl o tym, że za każde wykroczenie odpowiada twoje żądanie. To może być śmieszne, nierozsądne, nieuczciwe, zawyżone. Nikt na świecie nie jest zobowiązany do spełnienia czyichś oczekiwań. Aby poradzić sobie z nieprzyjemnym uczuciem, dosłownie zatruwając twoje życie, wybacz przestępcy będzie znacznie łatwiej, jeśli udzielisz uczciwych odpowiedzi na te pytania. Rozważ kilka typowych sytuacji i sposobów wyjścia z obrażonego stanu.

Mąż

Pomimo faktu, że współmałżonek lub ukochana osoba obiecała cię uszczęśliwić, nadal jest osobną osobą. Ma własne zainteresowania, plany, poglądy i opinie. Obiecał ci szczęście, ale nie powiedział, że szczęście jest w twoich rękach. Czy utrzymasz relację z mężczyzną po tym, jak jego działania, które oszukały twoje oczekiwania i wymagania lub wolą poddać się, nie wpływają na przebaczenie.

W każdym razie trzeba wybaczyć: jest to konieczne nie dla niego, ale dla ciebie, aby żyć dalej z lekkim sercem i normalnym stanem zdrowia. Pomyśl o dobru, które jest charakterystyczne dla tej osoby: przyjemne wydarzenia i chwile, sytuacje, w których człowiek odkrył swoje najlepsze strony. Postaw się mentalnie na swoim miejscu i spróbuj zidentyfikować jego prawdziwe motywy. Uświadomiwszy sobie, dziękuję osobie za wszystkie piękne rzeczy, które się wydarzyły i uwolnij zniewagę. Wydychaj ją. Zabrania jej powrotu. Być może nie zadziała za pierwszym razem, ale na pewno zadziała.

Dzieci

Urazy u rodziców są bardzo powszechne i zazwyczaj są niezwykle silne i niszczące. Wychowane dziecko żyje własnym życiem, poświęca mniej uwagi matce lub ojcu niż wcześniej, a to nie jest zaskakujące. Jeśli weźmiesz kartkę papieru i ołówek i uczciwie spiszesz odpowiedzi na wszystkie sugerowane pytania, to prawdopodobnie nie jest to wina córki lub syna, ale pragnienie, aby nadal trzymać rękę dziecka, kontrolować jego życie. Wymóg jest nieuzasadniony, ponieważ dziecko dorastało i jest teraz gotowe trzymać rękę własnych dzieci.

Motywy syna i córki mogą być bardzo kreatywne: praca, nauka, tworzenie własnej rodziny. Co więcej, większość dzieci nie wie, co dokładnie rodzice budują w swoich głowach.

Powiedz dziecku, że chciałbyś go częściej widzieć, że potrzebujesz jego pomocy. Odrzuć nierealistyczne i przestarzałe instalacje i oczekiwania-wymagania. Pamiętaj o dobru: jak córka zrobiła pierwsze kroki, a syn przyniósł pierwsze pięć. Błogosław psychicznie dziecko, uwolnij zniewagę, pozwól miłości w swoim sercu. Świetnym sposobem na psychoterapię w domu jest album ze zdjęciami rodzinnymi: pozwala ci wrócić mentalnie do dobrej przeszłości, wizualizować pozytywne.

Koledzy

Relacje z kolegami mogą mieć różny stopień napięcia. Podczas pracy z takimi przestępstwami bardzo ważne jest niezwłoczne ustalenie, czy jesteś obrażony przez kogoś w szczególności, czy przez całą siłę roboczą. W każdym razie postępuj zgodnie ze schematem.Analizuj: czego właściwie oczekiwałeś od swoich kolegów? Jak powinni cię traktować? Co powinno być dla ciebie zrobione? Co robić Czy wiedzieli o twoich wewnętrznych wymaganiach? Jak rozsądne są te wymagania i czy mają one wpływ na interesy innych?

Prosty przykład: obraża cię, że kolega rzucił na ciebie całą pracę w przeddzień świąt noworocznych, podczas gdy ona sama poprosiła o pomoc w zakupie prezentów dla dzieci. Po pierwsze, nie wie, jakie masz wymagania dotyczące jej zachowania. Po drugie, ma silne motywy: prezenty dla dzieci. I wreszcie, twój kolega uratował cię więcej niż raz, kiedy musiałeś opuścić swoją pracę. Pamiętasz W duchu dziękuję za zniewagę za lekcję życia, życzę koledze, aby z powodzeniem wybierał prezenty i uwalniał zniewagę.

Podobnie, musisz zdemontować i konfliktowe sytuacje w zespole. W przypadku każdego konfliktu występuje rozbieżność oczekiwań: zespół oczekiwał od ciebie jednego, a ty zachowywałeś się inaczej, czekałeś na coś konkretnego od swoich kolegów i robili odwrotnie. Po określeniu motywów i pozytywnych cech każdego z kolegów ważne jest, aby porzucić zniewagę. I dopiero po tym zdecyduj, czy dalej pracować w zespole, czy po prostu opuścić miejsce i znaleźć inną pracę. Niezależnie od decyzji ważne jest wybaczenie.

Ważne: w każdej sytuacji, z jakimkolwiek obrazą, pamiętaj, że tego uczucia nie można ukryć, pozostawić bez pracy, nie można walczyć i zaprzeczać. Nie przyniesie ulgi i stworzy niebezpieczeństwo gromadzenia się gniewu i użalania się nad sobą, co może powodować rozwój chorób somatycznych. Podczas pracy z każdym wykroczeniem potrzebujesz:

 • rozpoznać fakt posiadania uczucia;
 • wziąć odpowiedzialność za przestępstwo wyłącznie na siebie;
 • podzielić go na cztery części;
 • zastąp wszystkie negatywne w analizie pozytywnymi uczuciami.

Techniki psychologiczne

W praktyce psychoterapeutycznej stosuje się wiele metod pracy ze skargami.

Metody myślenia sanogennego profesora Orłowa

Metoda ta została opracowana w 1993 r. Przez profesora Jurija Orłowa. Sanogeniczne nazywane jest zdrowym sposobem myślenia. Metoda opisuje, jak osiągnąć przebaczenie, zastępując patogenne myśli zdrowymi, pozytywnymi. Zgodnie z tą metodą nauczyciele pracują dzisiaj, jej tezy są badane przez studentów medycyny, aby mogły być stosowane w praktyce medycznej, polecane wszystkim, którzy pracują ze skazanymi i osobami niepełnosprawnymi. Metoda obejmuje następujące kroki:

 • samoobserwacja (pisanie w notatniku codziennych myśli, opis uczuć, im więcej, tym lepiej);
 • określenie ważności i charakteru ich roszczeń i oczekiwań;
 • ocena rzeczywistości i ocena charakteru przestępstwa.

Zadaniem jest wizualne pokazanie różnicy między oczekiwaniami a rzeczywistością i nauczenie się, jak zastąpić negatyw w pozytywny.

Celem jest zaakceptowanie rzeczywistości bez roszczeń i wstępnych oczekiwań, pełna akceptacja świata i ludzi, zrozumienie ich działań, czynów i motywów.

Portret przestępstwa

Ta metoda została stworzona w ubiegłym stuleciu przez radzieckich psychiatrów, aby pomóc przezwyciężyć stres i urazę wobec ludzi, którzy byli poddawani przemocy przez długi czas, byli w traumatycznej sytuacji. Obecnie metoda ta jest szeroko stosowana w celu ustalenia psychosomatycznych przyczyn raka, nadwagi, otyłości, chorób układu krążenia. Osoba jest zaproszona do narysowania swojej zniewagi. Nie ma znaczenia, czy potrafi dobrze rysować, czy nie. Rysunek pozwala wydobyć z wewnętrznego świata to, co człowiek zwykle tłumi i ukrywa.

Pamiętaj, aby nagrywać lub głosować odpowiedzi na niektóre pytania.

 • Gdzie się osiedliła (w głowie, w sercu, w nerkach, w żołądku lub gdzie indziej)?
 • Jakie ma rozmiary (duże lub małe)?
 • Jaka jest jego struktura (jest płynna i przepełniona, solidna i utknięta, jak chmura gazu i prawie nieważka)?
 • Czy jest zimno czy gorąco?
 • Czy ma kolor i zapach? Jakiego koloru jest ten zapach?
 • Ile ona ma lat (jak długo się pojawiła)?
 • Dlaczego to się nasila, w jakich okolicznościach tak się dzieje?
 • Dlaczego to istnieje? Jaki jest jego cel i zadanie?
 • Jakie korzyści daje (może chroni przed komunikacją z kimś nieprzyjemnym lub niebezpiecznym)?
 • Jakie będzie przestępstwo (wakacje, święto, pożegnanie na platformie)?
 • Co osiedli się w tym miejscu zamiast jej? Określ pozytywne uczucie, które powinno żyć tam, gdzie była zniewaga.

Zwróć szczególną uwagę na ostatni akapit. Stwórz kotwicę psychologiczną. Na przykład wyobraź sobie dużą i żółtą pachnącą pomarańczę, którą dostałeś jako dziecko w Sylwestra. Za każdym razem, gdy powraca niechęć, odtwarzaj jego zapach i obraz. Stopniowo pomarańcza i uczucie radości wypierają negatywne ślady zniewagi. Rysunek z portretem oparzenia lub łzy na końcu pracy.

Technika „krzesło”

Popularna i bardzo skuteczna technika, polegająca na szczerej rozmowie z napastnikiem. Ale zamiast niego, puste krzesło lub stołek stanie naprzeciwko ciebie. Możesz wyrzucić gniew i obrazę w dosłownym znaczeniu tego słowa: krzyczeć na niego, kopnąć go stopą, pluć na niego. Przeżywając negatywne uczucia, możesz się z nimi pożegnać.

„Sąd”

Puszczenie przeszłości jest znacznie łatwiejsze, jeśli wszystkie szczegóły zniewagi zostaną wypracowane. Zbierz pozew. Mów prokurator: wymień wszystkie zbrodnie sprawcy, oskarż go. Mów prawnikiem: chroń przestępcę, uniewinnij. Zostań sędzią: zważ argumenty i zdecyduj się zapomnieć.

Aby uzyskać informacje o tym, jak odpuścić zniewagę i przebaczyć osobie, zobacz następny film.

Napisz komentarz
Informacje podane w celach informacyjnych. Nie należy samoleczyć. Dla zdrowia zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Moda

Piękno

Związek